Rugalmasság, saját időbeosztás, függetlenség és önállóság, kreatív szabadság, változatos projektek és ügyfelek, pénzügyi sikerek, személyes fejlődés és kiteljesedés, egészségesebb életmód… A mesterséges intelligencia hype közepette én is vallattam kicsit a ChatGPT-t, arra a kérdésre, hogy melyek a szabadúszó életmód, munkarend legnagyobb, legfontosabb előnyei, nagyjából ilyesmi válaszokat adott. Arra gondoltam, hogy ezeket árnyalom most egy kicsit nektek, hiszen azért nem minden ennyire egyszerű, plusz fekete és fehér.

Nem tudom, mennyire barátotok a ChatGPT, én alapvetően bírom, vannak dolgok, amikhez remekül alkalmazható, de tagadhatatlan, hogy az esetek legnagyobb részében felül kell vizsgálni. Arra a kérdésre, hogy melyek a szabadúszóság legnagyobb előnyei, nagyjából olyan válaszokat adott – amilyeneket a neten talált –, és amilyeneket én is tapasztalok akkor, amikor más, nem szabadúszó emberekkel beszélgetek erről a létformáról. Úgyhogy azért átverve sem érezhetjük magunkat, de azért hadd tegyek tisztába pár dolgot a saját megéléseim, tapasztalataim, valamint Filep Szilvia, a FreelancerBlog alapítójának vélekedései által. Vele még a pandémia után kicsivel beszélgettem itt a Rebellive-en, abból az írásból is fogok idézni.

Magyarországon a freelancerek számának pontos meghatározása nem egyszerű feladat, mivel sokan nem regisztrálnak hivatalosan önálló vállalkozóként. Azonban a rendelkezésre álló adatok és becslések alapján feltételezhető, hogy a freelancerek száma elérheti, sőt akár meg is haladhatja a 100 ezret.

Ebben a kontextusban fontos megjegyezni, hogy a Központi Statisztikai Hivatal 2020-as adatai szerint Magyarországon körülbelül 430 ezer önfoglalkoztatót tartottak számon. Ebből azonban nem könnyű pontosan kiszűrni, hogy hányan dolgoznak ténylegesen freelancerként. További kutatások alapján a freelancerek számát 60-100 ezer közé teszik, ami jól mutatja a szabadúszás népszerűségét és elterjedtségét az országban.

Talán a mai napig nincs pontos meghatározás, de a 2018-ban létrejött FreelancerBlog nyomán azt mondhatjuk, hogy a szabadúszók (vagy freelancerek) általában olyan szellemi területen dolgozó szakemberek, akik magasan képzettek, felsőfokú végzettséggel rendelkeznek és tudásukat projekt alapon értékesítik. Rugalmas munkarendben dolgoznak, jellemzően több ügyfelük van. Főleg marketing, média, IT, mérnöki szolgáltatások, grafika, design, fordítás, tolmácsolás, üzleti tanácsadás és coaching területeken tevékenykednek. A jelenség egyébként nem újkeletű, már a 20. században is voltak projekt alapú, saját beosztást igénylő munkakörök, de „a számuk nem növekedett intenzíven, nem alakult belőlük közösség, nem építettek egymás tudására, tapasztalatára, tulajdonképpen semmit sem tudtak egymásról. A technológiai fejlődés azonban ezen sokat lendített, minden eddiginél intenzívebb növekedés felé hajtva a szabadúszói réteget.” – írja a FreelancerBlog.

„A szabadúszó életforma többnyire olyanokat vonz és olyanok maradnak tartósan benne, akik folyamatosan és szívesen tanulnak, képzik magukat, nem várnak másokra, kezükbe veszik a problémáik megoldását, erősek önismeretben, önfejlesztésben és nyitottak a világra. Keresik a módját annak, hogy hogyan érdemes a 21. században élni, dolgozni és közben jól érezni magukat.” – ezt már a FreelancerBlog alapítója, Filep Szilvi mondja.

Rugalmasság és szabad időbeosztás

A ChatGPT szerint az egyik legnagyobb előnye a szabadúszó munkának, hogy te szabod meg az idődet. Nincsenek fix munkaidők, nincs kötelező irodai jelenlét. Ha reggel inkább sportolni szeretnél, délután pedig a családoddal töltenéd az időt, megteheted. Az időbeosztás teljesen a te kezedben van. Ez részben igaz, részben pedig nagyon nem. Igen, én vagyok az, aki a saját időbeosztásomat csinálom, de ez nem hasraütésszerűen történik, hanem adott ügyfél és adott projekt kívánalmai alapján, bár nyilván meg kell húzni a határokat és pontosan le kell fektetni, hogy ki, mikor, hogyan kereshet, mikor érsz rá, mikor lesz kész egy munka.  Ha késel, vagy nem tartod be a határidőket, hiteltelenné válsz, de akár az ügyfelet is elveszítheted, noha néhány kisebb botlás azért belefér, és hát sok dolog közbejöhet. Fontos, hogy ezt le tudd kommunikálni az ügyféllel, projektfelelőssel. Ha rendszert csinálsz az időtúllépésekből, akkor jönnek a gondok. A lényeg, nincs 9-5-ig munkarend, jobb esetben senki nem nézi, hogy te hogyan és mikor dolgozol, ez valóban a szabadúszóság egyik nagy előnye, hiszen vannak emberek, akik délelőtt aktívabbak, vannak, akik inkább éjszaka dolgoznak stb. De azt, hogy full az én kezemben van az időm, nem igaz, hiszen néha a kikapcsolódás célú utazásaim alkalmával is dolgoznom kell, bár ezt azért igyekszem mostmár egyre jobban kiiktatni.

Függetlenség és önállóság

Szabadúszóként te vagy a saját főnököd. Nincs felettes, aki meghatározza a feladatokat és a határidőket. Te döntheted el, hogy mely projekteket vállalod el, és melyek azok, amelyek nem érdekelnek. Ez a függetlenség lehetőséget ad arra, hogy olyan munkákat végezz, amelyek valóban érdekelnek és inspirálnak. Ha ez 100%-ban így lenne, az maga lenne a megtestesült álom.

Őszintén szólva én kivagyok az ilyen „légy a saját főnököd” frázisoktól. Én nem vagyok senkinek a főnöke, magamnak sem, vannak ügyfeleim és vannak vállalkozók, akik néha segítenek, ők partnerek, nincs alá-fölé rendeltség, nincsen hierarchia. Az ügyfél nem a főnök – ő adja a briefet, az eszközöket és a pénzt, én meg beleteszem a munkát, a szakértelmet, tapasztalatot, ettől még nem vagyok a beosztottja és ő sem a főnököm, de magamat sem szeretem annak látni, érezni.

Igaz, nincs felettesem, aki meghatározza a feladatokat és a határidőket, de kell valami, amihez tartom magam, ez legtöbbször stratégiában eleve rögzítve van, de valahol biztos, hogy kell helyének lennie. Pontos célok, feladatmeghatározás, időintervallumok nélkül nincs hatékonyság. Ez ennyi. Az meg, hogy én dönthetem el, hogy mikor, kinek, mennyit dolgozok, szintén megkérdőjelezhető, mert pl. a Covid alatt muszáj voltam olyan munkákat is elvállalni, amik annyira nem voltak hiperkreatívak, eleve szerintem ez a fenenagy brainstromingolás, kreatívkodás is kicsit túl van misztifikálva. A mai napig vannak olyan munkáim, amiket a pénzért tartottam meg és nem inspirálnak. Ehelyett vannak mondjuk hobbiprojektek, amik visszaadják ezt, ha szükségem van rá. Ez ilyen. Persze, a legtöbb vállalat egyébként nagyfokú kreativitást vár el a szabadúszótól, sokan ezért is alkalmaznak ilyen szakembereket, mert szükségük van a vérfrissítésre, kreatív ötletekre, és ez tök jó. De van olyan helyzet is, hogy erre nincs szükség, és ez is tök oké.

Változatos projektek és ügyfelek

A mesterséges intelligencia szerint a szabadúszó életmód lehetőséget ad arra, hogy sokféle projektben vegyél részt és különböző ügyfelekkel dolgozz együtt. Ez nemcsak a szakmai tapasztalatodat gazdagítja, hanem a kapcsolati hálódat is szélesíti. Minden egyes projekt új kihívásokat és tanulási lehetőségeket rejt magában, ami hozzájárul a folyamatos fejlődéshez. Ezekkel nagyjából egyet tudok érteni. Az évek során – 7. éve vagyok szabadúszó – nekem úgy alakult, hogy állandó ügyfeleim vannak, akikkel már évek óta együtt nyomjuk, mindemellett vannak projektalapú együttműködéseim is. Mindegyiknek megvan a maga haszna. A hosszabb távú együttműködések stabilitást jelentenek, a projektalapúak pedig új színeket hoznak a hétköznapjaimba. A külsős újságírói szerepben pedig eltérő stílusban, eltérő felületekre írhatok változatos témákban, és kicsit kiélhetem a küldetéstudatomat is; minél több emberhez eljuttatni fontos és kevésbe fontos, de szórakoztató, kikapcsolódós tartalmakat.

A sokféleség jó dolog, és szerintem én ezt kedvelem a leginkább ebben az egészben. Emiatt nem adtam még vissza a vállalkozást, pedig az elmúlt két évben többször megfordult a fejemben… Csak az van, hogy rájöttem: mást csinálni nehéz, a vélt vagy valós szabadságot feladni pedig még nehezebb.

Pénzügyi lehetőségek

Bár a szabadúszó életmód bizonytalanságokkal is járhat, a pénzügyi lehetőségek gyakran vonzóbbak lehetnek, mint egy hagyományos alkalmazotti státusz esetében. Szabadúszóként lehetőséged van magasabb óradíjat kérni, és ha több projektet vállalsz egyszerre, a jövedelmed is növekedhet. Ráadásul a saját vállalkozásod felépítése hosszú távon anyagi stabilitást biztosíthat. Igen, tényleg vannak bizonytalanságok, főleg, ha olyat tapasztalsz, mint a szabadúszók nagy többsége, akik cégeknek állítottak ki számlát, a KATA kapcsán. Lényegében számomra megszűnt a KATA, helyette átalányadózó egyéni vállalkozó lettem. Értem, hogy sokan tisztességtelenül kihasználták a KATA nyújtotta előnyöket, de azokat magukra hagyták, akik kisvállalkozóként szerettek volna boldogulni úgy, hogy cégeknek dolgoznak. Szóval ez a szituáció rohadt nehéz volt az elején, de a megmaradt állandó ügyfeleimnek és az új lehetőségeknek hála átvészeltem, legalábbis azt érzem. Igen, ha megvan a kellő gyakorlat, tapasztalat és a profizmus, freelancerként lehetőséged van magasabb árat kérni, de ha csak nem szerzed meg ezeket nagyon korán valamilyen oknál fogva, akkor az elején a pénzkeresés így is, úgy is kemény lesz. A szakértőket tudom ismételni: találd meg a niche-ed, kommunikálj rendszeresen, légy őszinte, légy türelmes és dolgozz minőséggel. Ha kitartó vagy és szerencséd is van, lehet esélyed. De nagyon fontos, hogy felkészülj, legyen megtakarításod, mielőtt belevágsz.

Filep Szilvia szerint kezdetben érdemes kicsiben elkezdeni valamit, tanulni, ilyen témájú eseményekre járni, kapcsolatokat építeni, belépni közösségekbe, hogy minél több információnk legyen erről a világról. Az előnyökről és hátrányokról egyaránt. Utána könnyebb dönteni arról, hogy nekünk való-e vagy sem – tanácsolja Szilvi. A szakember azt javasolja továbbá, hogy azok, akik szeretnének szabadúszóvá válni, rendelkezzenek egy kb. 6-12 hónapnyi megtakarítással. Ez egy védőhálót biztosít számukra, így ezt a fél vagy egy évet arra fordíthatják, hogy tanulnak, kapcsolatokat építenek, ügyfeleket szereznek.

Ma már én is így csinálnám. 2017-ben, amikor felmondtam az akkori munkahelyemen, nem volt nagy megtakarításom, viszont kiterjedt kapcsolati hálóm volt a szakterületemen. Leginkább ez segített és segít a mai napig is abban, hogy folyamatosan legyen munkám. Persze mindez nem érne sokat, ha nem igyekeznék mindig felkészült és sokoldalú lenni.

Személyes fejlődés

A ChatGPT így folytatja: a freelancerség során az önálló munkavégzés felelőssége hozzájárul a személyes fejlődéshez és a professzionális kompetenciák bővítéséhez. Emellett megtanulsz hatékonyan kommunikálni és jobban átlátod saját képességeidet és korlátaidat. Igaz, az önállóság sok mindenre megtanít, de fontos, hogy ha kell, ne szarjunk be attól, hogy segítséget kell kérni, mert akadhatnak olyan helyzetek, amikor nem megy egyedül. Korábban nem szerettem kiadni a kezeim közül a feladatokat, nem delegáltam, mert úgy voltam vele, hogy majd én jobban tudom mindenkinél. De, amikor ráeszméltem, hogy segítség nélkül nem megy, volt, amit átadtam másnak, és milyen jól tettem. Ez elkerülhetetlen ahhoz, hogy mentálisan ne tedd tönkre magad.

Egészségesebb életmód

A szabadúszó életmód lehetőséget ad arra, hogy egészségesebb életmódot alakíts ki – dobta ki a ChatGPT. Mivel te szabod meg az időbeosztásodat, könnyebben beillesztheted a napi rutinodba a rendszeres testmozgást, az egészséges táplálkozást és a pihenést. A stressz szintje is alacsonyabb lehet, hiszen te irányítod a munkaterhelésedet. Aki képes tudatos döntéseket hozni és tartani magát egy bizonyos rutinhoz, emellett képes elkötelezni magát az egészségesség mellett freelancerként, arra ez tényleg igaz. Viszont az, hogy több időnk, lehetőségünk van mozogni és mondjuk, ha úgy sikerül, több pénz is jut jobb minőségű, egészséges ételekre, egyáltalán nem biztos, hogy mindenki el is megy edzésre és meg is veszi azt a kaját.

Az ülőmunka, a kezdeti nehézségek, a befizetési kötelezettségek, a gazdasági válság, a személyes és kollektív traumák, a megfelelési kényszer mellett nem mindig könnyű étrendet tartani és rendszeresen mozogni, még ha ez annak is tűnik. Nekem gyökeres változást hozott a szabadúszó életmódra váltás, és amellett, hogy életem legfontosabb és legjobb döntése volt, bizonyos dolgokkal meg kell/kellett küzdenem. Ilyen volt az is, hogy a lehetőségeimhez mérten tudjam élvezni is az életet a megkeresett pénzemből úgy, hogy nem válok például alkoholbeteggé, és odafigyelek magamra. Nem volt egyszerű, nem az ma sem. De úgy érzem, nem tudnék mást csinálni.

Képek: Mészáros Annamária (profilfotók) + Canva

 

Previous
Next